Перейти до вмісту

КОНСУЛЬТАЦІЇ ТА ЮРИДИЧНИЙ СУПРОВІД

Наші спеціаліст_ки консультують та супроводжують ЛҐБТКІ+ людей та їхніх рідних під час евакуації з регіонів, які перебувають під обстрілами, до Заходу України та країн ЄС. Також ми допомагаємо з оформленням/переоформленням документів трансґендерних людей та тих, хто планує законний перетин кордону.

З перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну команда Gender Stream організувала евакуацію людей із гарячих точок, окупованих і деокупованих територій, надавала консультативну допомогу щодо легального перетину кордону та моніторила дотримання прав людини під час оформлення всіх необхідних документів та виїзду за кордон. Ми уважно стежили за усіма актуальними змінами в українському законодавстві, щоб надавати представникам і представницям дискримінованих груп повноцінну допомогу на законних підставах.

23 лютого, напередодні повномасштабного нападу росії, указом Президента в Україні введено надзвичайний стан, однією з умов якого була заборона призовникам, військовозобов’язаним та резервістам змінювати місце проживання без відома відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишній військкомат). Вранці наступного дня запровадили вже воєнний стан, що містить аналогічне обмеження (стаття 37 Закону “Про військовий обов’язок і військову службу” та стаття 22 Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”).

Державна прикордонна служба України припинила пропускати всіх людей з чоловічим ґендерним маркером в паспорті через державний кордон України пізно ввечері 24 лютого, коли на офіційному сайті служби з’явилась новина, що “у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану, тимчасово обмежено виїзд з України окремої категорії громадян. Зокрема, заборонено виїзд за межі України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років”. Така норма діє в Україні до сьогодні.


Заборона на виїзд обмежила право евакуюватися за кордон для трансґендерних людей (як т*чоловіків, так і т*жінок), оскільки базувалася виключно на маркері біологічної статі, зазначеному в документах, не враховуючи ґендерну ідентичність людей. Варто зазначити, що транс*спільнота наразі не має доступу до спеціалізованої медичної допомоги в Україні – він був обмежений протягом пандемії COVID-19, а з початком повномасштабного вторгнення став вкрай складним. Надзвичайно високий рівень гомофобії та трансфобії у силових структурах робить трансґендерних людей критично вразливими.

Таким чином десятки т*людей стали заручниками цієї ситуації – багато з них не встигли змінити документи до повномасштабного вторгнення. Першою трансґендерною людиною, що перетнула кордон, став Георгій Марков, член нашої команди. У нього був військовий документ, який прикордонники, після наради, визнали достатнім для пропуску.
Решта трансґендерних людей, яка на той момент хотіла перетнути кордон, для евакуації потребувала додаткових документів та проходження процедур.
Голова організації Gender Stream, Ольга Полякова, проаналізувала чинне законодавство, зокрема Положення про проведення військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, і на основі цього створила першу в Україні інструкцію щодо перетину кордону для трансгендерних людей під час воєнного стану.

Лев Тєрєхов, співзасновник ініціативної групи Resist*ance, став першим, хто перетнув кордон вже за інструкцією, а Ольга особисто супроводжувала його до територіального центру комплектування в Ужгороді та крок за кроком, разом з ним, пройшла всі етапи військово-лікарської комісії. Зрештою, Лева зняли з військового обліку і він евакуювався до Словаччини, де наша команда вже облаштувала перший шелтер для ЛГБТІК+ людей в місті Кошице. Надалі більша частина команди Resist*ance була евакуйована за допомогою Gender Stream.