Перейти до вмісту

АДВОКАЦІЯ ЗАКОНОПРОЄКТУ 5488

Організація Gender Stream фокусується на просуванні та адвокації законопроєкту №5488 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо боротьби з проявами дискримінації». 

У разі ухвалення він посилить відповідальність за злочини на ґрунті нетерпимості та включить сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність до переліку підстав, на яких здійснюються злочини на ґрунті ненависті. Його положення спрямовані на імплементацію Рамкового рішення Ради 2008/913/JHA від 28 листопада 2008 року щодо боротьби з певними формами та проявами расизму та ксенофобії за допомогою кримінального права.

Задля просування законопроєкту №5488 організація Gender Stream: 

  • Співпрацює з МВС та Національною поліцією, зокрема Департаментом головної інспекції та дотримання прав людини. 
  • Проводить зустрічі та ініціює обговорення з представниками та представницями Парламенту, Уряду, органів державної влади, міжнародних та національних неурядових організацій. 
  • Бере участь у національних та міжнародних заходах, де просуває необхідність прийняття законопроєкту. 
  • Розробляє та реалізує інформаційні та адвокаційні кампанії та інше. 

Чому нам потрібен законопроєкт №5488?

  •  Заповнення правових прогалин

Законопроєкт 5488 вносить зміни до Кримінального кодексу, розширюючи визначення злочинів на ґрунті ненависті, включаючи мотиви через сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність. Це дозволить закрити наявні лазівки в законодавстві, яке наразі визнає лише злочини через расу, національність або релігію. Таким чином ті, хто дискримінують та завдають шкоди іншим людям, не зможуть просто обійтись штрафом за умовне “хуліганство”. 

  • Захист прав ЛГБТКІ+ спільноти

ЛГБТКІ+ люди в Україні часто стикаються з дискримінацією та насильством. Запропоновані зміни допоможуть ефективніше боротися з цим явищем. Законопроєкт дає визначення нетерпимості за багатьма ознаками — расовій, етнічній приналежності, СОГІ та іншими. Це означає, що його прийняття сприятиме підвищенню рівня безпеки для усіх соціально вразливих категорій населення. 

  •  Відповідність міжнародним стандартам

Законопроєкт №5488 — це невіддільний етап на шляху євроінтеграції України. Це один із законопроєктів, який гармонізує українське законодавство відповідно до європейського. ЄС очікує на прийняття цього рішення, про що зокрема було заявлено у висновках Єврокомісії у 2023 році. Зміни допоможуть Україні краще відповідати міжнародним обов’язкам з прав людини, підвищуючи імідж країни і зміцнюючи відносини з іншими державами та міжнародними організаціями.

  • Сприяння покращенню безпекової ситуації в Україні

Справедливі покарання за злочини на ґрунті ненависті можуть стати превентивним кроком щодо вчинення подібних злочинів у майбутньому, та як наслідок — зменшення проявів нетерпимості в українському суспільстві. 

Зараз в законодавстві України немає важелів впливу на тих, хто використовує нетерпимість як основний привід для атак мирних зібрань, освітніх та культурних заходів. Законопроєкт 5488 гарантує відповідальність за подібні дії, тому позитивно впливатиме на рівень безпеки під час проведення таких заходів, спрямованих на вразливі групи населення. 

  • Крок до справедливого суспільства 

Законопроєкт має на меті розвінчати стигму, протидіяти гомо- та трансфобії, сприяючи глибшому розумінню та прийняттю ЛГБТКІ+ осіб у суспільстві. Прийняття 5488 — крок до суспільства, де всі почувають себе захищеними, незалежно від національності, орієнтації, гендерної ідентичності, кольору шкіри та уподобань. 

Історія законопроєкту

  • 13.05.2021 — законопроєкт №5488 зареєстровано у Верховній Раді України; 
  • 17.05.2021 — законопроєкт направлено на розгляд Комітету;
  • 15.06.2021 — законопроєкт включено до Порядку денного ВРУ; 

23.05.2023 — Комітет з питань правоохоронної діяльності прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти законопроект №5488 за основу.

Маніфест за ефективний захист від дискримінації та нетерпимості в Україні

Громадська організація Gender Stream та Центр прав людини ZMINA ініціювали звернення від правозахисн…

Gender Stream та Zmina провели стратегічну зустріч на тему 5488

Громадська організація Gender Stream та Центр прав людини ZMINA зініціювали обговорення стратегії пр…

Gender Stream та департамент головної інспекції й дотримання прав людини підписали меморандум про співпрацю

Громадська організація Gender Stream і Департамент головної інспекції та дотримання прав людини&nbsp…

Gender Stream з поліцією проти злочинів на ґрунті ненависті

Організація Gender Stream посилює співпрацю з Національною поліцією. Усе — для кращого, більш толера…

Перемога у суді: оголошено вирок у справі про злочин на ґрунті ненависті

Районний суд міста Львів оголосив вирок обвинуваченому у нападі на трансгендерну жінку, який стався …