Перейти до вмісту

ДОСЛІДЖЕННЯ СТАНОВИЩА ЛГБТКІ+ БІЖЕНЦІВ ТА БІЖЕНОК ЗА КОРДОНОМ

Про виклики та проблеми, досвід перетину кордону, інтеграцію та соціалізацію в нових умовах та бажання повернутись в Україну — громадська організація “Gender Stream” провела перше у світі дослідження становища ЛГБТКІ+ українців та українок за кордоном. 

Згідно з результатами дослідження, основні проблеми ЛГБТКІ+ біженців в приймаючих країнах пов’язані з:

  • Пошуком доступного та безпечного житла, 
  • Доступом до дружнього медичного обслуговування, 
  • Мовним бар’єром, який перешкоджає доступу до ринку праці або обмежує можливості для працевлаштування та соціалізації.

Дослідження проводили методом глибинних офлайн та онлайн інтерв’ю з грудня 2022 по травень 2023 року. Участь в опитуванні взяли 34 учасники та учасниці, які на момент проведення дослідження проживали в Австрії, Болгарії, Чехії, Німеччині, Польщі, Румунії та Словаччині. 

Головною дослідницею виступила Марина Шевцова — кандидатка економічних наук, PhD з політології. Дослідження підготовлено ГО «GENDER STREAM» за ініціативи, а також технічної та організаційної підтримки LabLGBTQI_UA та за фінансової підтримки VOICE. 

Питання для співбесіди стосувалися таких сфер: 

  • Вибір країни призначення, 
  • Досвід перетину кордону, 
  • Пошук житла та роботи, 
  • Досвід інтеграції та мовних курсів, 
  • Досвід роботи з медичними та соціальними службами. 

Додаткову увагу приділили соціалізації, загальному психологічному добробуту та зв’язкам із місцевими громадськими організаціями, що захищають права ЛГБТКІ+. Наприкінці інтерв’ю респондентів і респонденток запитали про їхнє майбутнє та покращення, важливі для можливого повернення в Україну. 

ЛГБТКІ+ спільнота може зазнавати додаткових, унікальних викликів та загроз під час повномасштабної війни. Дослідження їхнього досвіду дозволяє виявити особливі потреби та проблеми, з якими стикаються українські переселенки та переселенці під час релокації та пошуку прихистку в інших країнах. У перспективі це дозволить розробити більш ефективні механізми захисту та підтримки цих людей у їхніх нових місцях проживання. Як наслідок, це сприятиме створенню більш емпатичного суспільства, знизить стигматизацію та дискримінацію ЛГБКТІ-спільноти та забезпечить її представникам безпеку, захист та рівні можливості.