Перейти до вмісту

Шість місяців роботи платформи ВАРТОВІ: аналіз, досягнення та подальші кроки

За перший період роботи платформа ВАРТОВІ активно розвивалася згідно своєї ключової місії – моніторинг, аналітика та реагування на злочини, скоєні на ґрунті ненависті до ЛГБТКІ+ осіб в Україні.

Проєкт ВАРТОВІ складаєтсья з трьох ключових напрямків:

  • освітній – робота з правоохоронними органами та активістською спільнотою ;
  • моніторинг  – документування злочинів;
  • боротьба – захист постраждалих та адвокація криміналізації злочинів.

За цей період команда Gender Stream зібрала значний обсяг даних, надала юридичну допомогу постраждалим та провела тренінги для поліції та активіст_ок.

Моніторинг та аналітика: реальні цифри, реальні проблеми

Від початку фіксації злочинів та адвокації криміналізації злочинів платформою було зафіксовано 58 випадків порушень. Серед них:

  • Злочини на ґрунті ненависті – 32 випадки (фізичне насильство, переслідування, пошкодження майна, обмеження волі тощо).
  • Дискримінація – 12 випадків (у правоохоронних органах, медицині, освіті, сфері послуг і на роботі).
  • Інші порушення (мова ворожнечі, аутинг із наслідками, залякування тощо) – 10 випадків.
  • Штрафи за “пропаганду гомосексуалізму” на окупованих територіях – 4 випадки, що свідчить про репресивні дії окупаційної влади.

Важливо зазначити, що 36% зафіксованих кейсів включали прямий контакт із потерпілими, а 19 випадків були виявлені через ЗМІ.

Юридичний відділ супроводжує 3 активні справи, серед яких напад на Даніеля Скрипника у січні 2025 року.

Юридична підтримка: боротьба за справедливість

Платформа ВАРТОВІ не лише документує порушення, а й надає правову допомогу постраждалим.

Справа Даніеля Скрипника

У січні 2025 року в Києві було скоєно напад на Даніеля Скрипника. Нападник штовхав та бив Даніеля під образливі вигуки та при свідках. На місце нападу прибула поліція, зафіксувала злочин та опитала свідків, але нападник на той час вже зник. 

Зараз триває досудове розслідування. Адвокатка з команди Gender Stream та правоохоронні органи працюють для захисту Даніеля.

Кейси дискримінації трансгендерних людей на кордоні

Протягом грудня 2024 року було зафіксовано кілька випадків незаконної відмови у перетині кордону трансгендерним людям, попри наявність правильних документів.

Кейс Олександри

20 грудня 2024 року на пункті пропуску «Угринів» співробітни_ки Державної прикордонної служби без пояснень затримали трансгендерну жінку, допитували з порушенням прав та відмовили у виїзді, попри наявність усіх необхідних документів.

Подібні випадки повторилися 21 та 27 грудня на інших пунктах пропуску, що супроводжувалося:

  • Агресивною поведінкою прикордонників.
  • Приниженням та незаконним вилученням документів.
  • Безпідставними звинуваченнями у підробці документів.

Було подано скарги до Омбудсмена, ДПСУ та Управління дотримання прав людини Нацполіції. Справу передавали між інституціями – від ДПСУ до поліції, потім до прокуратури та суду. Зрештою суд визнав документи дійсними, і постраждала має отримати їх назад найближчим часом.

Адвокація та підвищення обізнаності

Для зміни суспільного дискурсу платформа ВАРТОВІ активно працювала над медійною присутністю.

Ці зусилля сприяли залученню  уваги до проблеми злочинів на ґрунті ненависті та підняли суспільну дискусію про необхідність змін у законодавстві серед цільової авдиторії.

Протягом останніх шести місяців активність моніторів та моніторок платформи ВАРТОВІСоні Нестеренко, Надії, Марії та Віталія — в Instagram сприяла підвищенню обізнаності про проблему злочинів на ґрунті ненависті проти ЛГБТКІ+ спільноти в Україні та популяризації самої платформи.

Основні акценти в комунікації наших монітор_ок:

  • Висвітлення злочинів на ґрунті ненависті проти ЛГБТКІ+ людей.
  • Заклики повідомляти про порушення через платформу ВАРТОВІ.
  • Пояснення ролі моніторів/моніторок – чим вони займаються, як саме допомагають постраждалим.

Як це впливає на популяризацію платформи:

  • Інформаційне охоплення: У дописах і сторіз простежується зрозуміла мова та близький до підписників стиль — це підвищує довіру й залучення аудиторії.
  • Регулярність згадок: Протягом останніх кількох місяців монітор_ки неодноразово згадували про платформу, зокрема у сторіз із прямим посиланням — це стимулює переходи на сайт.
  • Підсилення меседжів інших монітор_ок: Деякі пости або сторіз репостили контент інших учасників та учасниць, формуючи єдиний голос ініціативи.

Освітні ініціативи та співпраця з державними органами

У листопаді 2024 року Gender Stream в рамках проєкту ВАРТОВІ організували  тренінг “Захист прав людини та ефективне реагування на злочини ненависті”

Чого вдалося досягти:

  • 30 учасни_ць, серед яких 20 представни_иць Національної поліції України.
  • Вдвічі більший інтерес з боку поліції, ніж очікувалося, що свідчить про підвищення запиту на знання щодо боротьби зі злочинами ненависті.
  • Підсилення співпраці між активіст_ками та правоохоронними структурами для оперативного реагування на випадки дискримінації.

Також ВАРТОВІ були представлені на Kyiv Queer Talk, де Соня Нестеренко розповіла про роботу платформи та законопроєкт №5488, що має посилити відповідальність за злочини ненависті в Україні.

Що далі?

За ці пів року ВАРТОВІ довели свою ефективність як ключовий механізм моніторингу та реагування на злочини ненависті в Україні. Але попереду ще багато роботи:

  • Продовження юридичного супроводу справ .
  • Посилення адвокації, спрямованої на ухвалення законопроєкту №5488.
  • Розширення мережі моніторингу для ще більш ефективного збору інформації.
  • Проведення нових тренінгів для правоохорон_ниць і представни_ць державних органів.

Ці шість місяців показали, що системна робота дає реальні результати. ВАРТОВІ продовжуватимуть боротися за права ЛГБТКІ+ людей, доки кожна людина в Україні буде відчувати себе у безпеці, незалежно від своєї ідентичності.

Матеріал був підтриманий HIAS в рамках парнтерства з Jewish Federations of North America (JFNA). 

Інформація, що представлена у тексті, не завжди відображає погляди HIAS та JFNA.