Перейти до вмісту

Расизм, дискримінація та злочини на ґрунті ненависті – чи законопроєкт №5488 змінить це?

Боротьба з расизмом, дискримінацією та злочинами на ґрунті ненависті має важливе значення для забезпечення справедливості, рівності та загального добробуту демократичних країн. Жодне демократичне суспільство не може процвітати, якщо будь-хто з його членів та членкинь зазнає шкоди через свою ідентичність, етнічну приналежність, стать чи переконання. Протистояння цим проблемам – це не лише питання законності, але й питання людської гідності та солідарності.

На жаль, незважаючи на прогрес, дискримінація залишається широко розповсюдженою. Останні дані Європейської комісії вражають: більше половини респондент_ок стверджують, що в їхніх країнах широко поширена дискримінація за ознаками ромської національності (65%), кольору шкіри (61%), етнічного походження (60%), гендерної ідентичности (трансгендерність – 57%) та сексуальної орієнтації (54%). Ці цифри свідчать про нагальну проблему – расизм та дискримінація продовжують переслідувати наші суспільства, впливаючи на вразливі групи у всіх країнах Європи.

Більше того, 21% респондент_ок особисто зазнали дискримінації або утисків протягом останнього року, причому найпоширеніші форми пов’язані з віком, статтю, політичними переконаннями, соціально-економічним статусом та зовнішнім виглядом. Ці випадки трапляються переважно в громадських місцях та на роботі, що вкотре підкреслює необхідність посилення заходів для захисту людей у всіх сферах життя.

Потреба прийнятті законопроєкту №5488

У світлі цієї статистики стає зрозуміло, що системна дискримінація має бути подолана за допомогою як правових, так і суспільних змін. Одним із найважливіших кроків уперед є криміналізація злочинів на ґрунті ненависті – те, що ми повинні продовжувати відстоювати просуваючи прийняття законопроєкту №5488. Цей закон забезпечить посилений захист для вразливих груп, таких як ЛГБТКІ+ спільноти, ромські громади, ветерани, люди з інвалідністю та інші, а також тих, хто наражається на ризик гендерно зумовленого насильства.

Підтримка таких заходів захисту особливо важлива для таких груп, як ЛГБТІК+ спільнота, де вже досягнуто прогресу у визнанні їхніх прав. Дві третини респондент_ок схвалюють рівні права для лесбійок, геїв, бісексуалів, транс-людей та всіх інших. Зростаюча більшість також вважає, що одностатеві стосунки (71%) та одностатеві шлюби (73%) повинні бути дозволені по всій Європі, що свідчить про позитивні зрушення у ставленні громадськості з 2019 року. Крім того, 62% людей вважають, що трансгендерні особи повинні мати можливість змінювати свої цивільні документи відповідно до своєї гендерної ідентичности, а 47% підтримують запровадження небінарних гендерних опцій в офіційних документах.

Усунення несприятливих умов у сфері зайнятості

Ще однією сферою, де зберігається дискримінація, є сфера зайнятості. На запитання, які критерії можуть поставити кандидат_ку на роботі в невигідне становище, респондент_ки назвали такі фактори, як вік (52%), презентація та одяг (50%), загальний зовнішній вигляд (44%), наявність інвалідності (43%), належність до ромської національності (42%), колір шкіри (39%), акцент (35%) та етнічне походження (34%), як суттєві перешкоди для справедливого працевлаштування. Це свідчить про те, що упередження продовжують впливати на здатність людей мати рівний доступ до можливостей працевлаштування.

Важливість інтеграції для рівности

Зусилля, спрямовані на подолання дискримінації та просування рівности, повинні також включати інтеграцію ромського населення, однієї з найбільш соціально-чутливих груп, як в Європі, так в Україні. Близько 25% респондент_ок вважають, що зусилля, які докладаються в їхніх країнах для інтеграції ром_ок, є ефективними. Проте, в цій сфері залишається значний простір для вдосконалення, оскільки результати сильно відрізняються в різних країнах.

Підтримка законопроєкту №5488

Законопроєкт №5488 має вирішальне значення для боротьби з цією нерівністю. Криміналізуючи злочини на ґрунті ненависті та надаючи правовий захист вразливим групам, цей закон безпосередньо допоможе тим, хто постраждав від дискримінації та переслідувань. Ми повинні об’єднатися, щоб забезпечити вразливі громади, включаючи ЛГБТКІ+ людей, ром_ок, ветеран_ок та інших, захистом, необхідним для гідного та безпечного життя.

Статистика, яка опублікувала Єврокомісія є тривожною та слугує нагадуванням про те, як багато роботи ще попереду. Законопроєкт №5488 є важливим кроком вперед, ми повинні продовжувати вимагати його прийняття, підвищувати обізнаність, домагатися посилення захисту та виступати за рівність в усіх аспектах життя. Лише завдяки колективним діям ми можемо створити суспільство, в якому всі люди, незалежно від їхнього походження, зможуть жити без страху, переслідувань та насильства.

Разом ми можемо побудувати більш справедливу, інклюзивну та толерантну Україну для всіх.