Перейти до вмісту

Хуліганство, порушення прав рівності, легкі тілесні ушкодження… — найпоширеніші статті, за якими інкримінують підозри нападникам, які скоюють злочини проти ЛГБТКІ+ людей.

Чому так?

На даний момент в Україні не прийнято законодавство, яке б чітко визначало злочини, скоєні на ґрунті ненависті до представників ЛГБТКІ+ спільноти.
Окремі статті Кримінального кодексу України охоплюють такі злочини (наприклад, ст. 161 ККУ), але їхнє застосування є проблематичним.

Саме тому наша команда Gender Stream просуває законопроєкт №5488, який спрямований на ухвалення ефективних механізмів протидії дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті.

Закон про заборону дискримінації — що з ним не так?

У 2014 році в Україні внесли зміни до Закону про заборону дискримінації, який передбачає, що в разі суперечностей між національним законодавством і міжнародними договорами, які ратифіковані Україною, застосовуються норми міжнародного права.

Однак на практиці цей закон не завжди забезпечує ефективний захист для ЛГБТКІ+ осіб через кілька основних проблем:

  • Обмежена чіткість термінів і формулювань: Положення закону не завжди чітко визначають, що саме є дискримінацією на підставі сексуальної орієнтації або гендерної ідентичності.
  • Відсутність чіткої процедури захисту від дискримінації: Закон не передбачає конкретних механізмів оскарження дискримінації.
  • Низький рівень правової обізнаності серед представників ЛГБТКІ+ спільноти: Багато людей не знають про свої права, як їх захищати та куди звертатися в разі виявлення дискримінації.
  • Невизнання насильства на ґрунті гомофобії чи трансфобії: Правоохоронці та судова система не завжди сприймають насильство на ґрунті ненависті до ЛГБТКІ+ людей як окрему категорію злочинів.

Додатково цей закон не передбачає посиленого покарання за злочини, скоєні через ненависть до сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.

Що змінить ухвалення законопроєкту №5488?

Законопроєкт №5488 спрямований на посилення відповідальністі за злочини на ґрунті нетерпимості та включить сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність до переліку підстав, на яких здійснюються такі злочини.

  • Захищатиме права ЛГБТКІ+ людей в усіх сферах життя, від трудових відносин до освіти.
  • Злочини на ґрунті ненависті класифікуватимуться як тяжкі, що призведе до посилення покарання.
  • Посилюватиме вимоги до правоохоронних органів і суддів в ефективному захисті від насильства та порушення прав.

Законопроєкт відповідає міжнародним стандартам, зокрема Рекомендації CM/Rec(2010)5 Ради Європи щодо заходів протидії дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.

Законопроєкт №5488 має на меті значно покращити захист ЛГБТКІ+ осіб в Україні, зокрема через чітке визначення дискримінації, розширення прав, посилення покарань і покращення доступу до правового захисту для ЛГБТКІ+ людей.

Проєкт став можливим завдяки підтримці Міністерства закордонних справ Нідерландів.