У Києві обговорили європейські стандарти боротьби з дискримінацією та злочинами на ґрунті ненависті. Прийняття законопроєкту №5488 стає ключовим кроком для України
Як ефективно протидіяти дискримінації та реагувати на злочини з мотивів нетерпимості? Як цьому сприятиме прийняття законопроєкту №5488 та які ще наслідки матиме його запровадження? Ці та інші питання обговорювали 21 жовтня у Києві на Форумі “Протидія дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті: європейські стандарти захисту прав людини”.
Захід, організований спільним проєктом Європейського Союзу та Ради Європи та у співпраці з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та ГО Gender Stream, зібрав представників та представниць державних органів, дипломатичних установ, українських та міжнародних правозахисних організацій.
“Цей форум — платформа для побудови ефективного діалогу, надзвичайно важлива для всіх українців, а особливо для — вразливих груп населення”, — зазначив Голова офісу Ради Європи в Україні Мачей Янчак.
Головною темою заходу стало обговорення законопроєкту №5488, який може стати критично важливим для посилення відповідальності за злочини на ґрунті ненависті в Україні.
Законопроєкт №5488, який передбачає зміни до Кримінального кодексу України, направлений на захист прав вразливих груп, таких як національні меншини, зокрема роми, ЛГБТІК-люди та особи з інвалідністю. Прийняття цього законодавства наближає Україну до європейських стандартів правозахисту, а також відповідає зобов’язанням перед міжнародними партнерами.
Чому це важливо?
«Цього року ми отримали вже понад 700 повідомлень про випадки дискримінації в різних сферах відносин. Це більше, ніж за весь попередній рік», – розповів представник Уповноваженого з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Олександр Осіпов.
Як зазначають експерти, законопроєкт №5488 є відповіддю на тривожну тенденцію збільшення злочинів на ґрунті ненависті в Україні. Учасники Форуму підкреслили, що його прийняття допоможе захистити громадян від дискримінації та насильства, посилить відповідальність за такі злочини та сприятиме розслідуванню випадків расової чи сексуальної дискримінації.
“Прийняття цього законопроєкту удосконалить правовий механізм захисту постраждалих, що в свою чергу підвищить рівень безпеки в країні. Законопроєкт не обмежується захистом однієї конкретної групи, а охоплює широкий спектр дискримінаційних ознак: вік, інвалідність, гендерну ідентичність, етнічне походження, національність та інші фактори”, — зазначила заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко.
Крім того, прийняття законопроєкту №5488 наближає українське законодавство до європейських стандартів захисту прав людини.
“Для нас суттєво продовжувати працювати над ухваленням відповідного законопроєкту. Це насправді є частиною інтеграції до європейського суспільства та посилення демократії”, — додав перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко.
Європейський досвід у центрі уваги
У рамках Форуму також відбулася дискусія щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини, зокрема у справах, що стосуються злочинів на ґрунті ненависті.
“Чимало заходів вживаються державними органами у напрямку протидії дискримінації, але наразі все ще залишається проблема з проведенням ефективного розслідування за такими скаргами, про що наголошував Комітет Міністрів Ради Європи у грудні 2023 під час останнього розгляду цієї групи справ”, — коментує Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини у Міністерстві юстиції України Маргарита Сокоренко.
Представники міжнародних організацій з Швеції, Норвегії та Нідерландів поділилися досвідом боротьби з дискримінацією у своїх країнах, наголосивши на необхідності комплексного підходу до цього питання.
Підсумки та подальші кроки
За результатами Форуму, учасники закликали до якнайшвидшого прийняття законопроєкту №5488 та активного залучення громадськості до його обговорення. Також були озвучені конкретні рекомендації для державних інституцій щодо ефективної імплементації цього законодавства після його ухвалення.
“Форум став важливою платформою для демонстрації масштабної роботи правозахисних організацій, яка зазвичай залишається невидимою для широкої аудиторії. Обсяг цих зусиль вражає, і ми чітко бачимо, скільки ще необхідно зробити для досягнення рівності та захисту прав усіх українців та українок. Протягом заходу стало зрозуміло: у нас більше союзників в адвокації 5488, ніж можна було б очікувати”, — підсумувала очільниця ГО Gender Stream Ольга Полякова.
Своєю чергою голова комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк висказала впевненість у тому, що подальші об’єднані зусилля та адвокаційна робота зрештою допоможуть Україні стати на крок ближче до досягнення мети:
“Україна пройшла іспит прийняттям Стамбульської конвенції, і у законопроєкту №5488 не може бути іншої участі”.