У квітні 2024 року 30 українських правозахисних організацій, в тому числі й Gender Stream, звернулися листом до Президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, висловивши занепокоєння щодо затримки прийняття законодавства щодо прав ЛҐБТКІ+ в Україні на її шляху до євроінтеграції, а саме законопроєктів 5488
Вже через місяць в травні, за дорученням Урсули фон дер Ляєн, представник Європейської комісії Вольфганг Назар у відповіді підкреслив, що Єврокомісія наполягатиме на забезпеченні рівности ЛҐБТКІ+ у політичному діалозі та підтримуватиме заходи, спрямовані на боротьбу з насильством, ненавистю та дискримінацією щодо ЛҐБТКІ+ у країнах-кандидатах на вступ до ЄС.
Відповідь Єврокомісії:
«Фундаментальні права, які включають права рівности та боротьбу з дискримінацією, є основоположними цінностями Європейського Союзу і частиною критеріїв для вступу до Європейського Союзу.
[..]
Європейська комісія продовжуватиме розглядати питання базових прав під час переговорів про членство України в Європейському Союзі, а також під час регулярних дискусій про фундаментальні права, здійснюючи моніторинг законодавчих заходів, імплементації та застосування національних законів. Ми також готові надалі допомагати Україні в її реформаторських зусиллях та впровадженні реформ.»
Організації, які підписали лист: Gender Stream, Військові ЛГБТ+, Gender Zed, Гендер в деталях, ГО Дівчата, TERGO, Trans Generation, Kwitne Kwitnequeer, Благодійна організація “Інша”, Гей-Форум України, Spectrum Kharkiv, ГО «Інформаційно-освітній Центр «За рівні права,» Театр змін Правозахисний ЛГБТ, Центр “Наш світ”, ГО «АЛЬЯНС.ГЛОБАЛ», Українська фундація правової допомоги, Insight LGBTQ NGO, Ліга сильних, KyivPride, Sphere, Women Association, Жінки в медіа, Social Action Centre, Fight For Right / Боротьба за права, Група Активної Реабілітації, Alliance of Liberal Youth, Центр “Жіночі перспективи”, Ґвара Медіа, Громадське радіо.
Чому відповідь від Урсули фон дер Ляйн — це велика перемога для нас?
Громадянське суспільство не завжди має можливість спілкуватися з представниками партій влади чи Офісу президента, але офіційні представники наших країн-партнерів мають таку можливість. Ми просили про підтримку в схваленні законопроєкту під час переговорів про членство України в ЄС і отримали схвальну відповідь.
Прийняття цього законопроєкту є вимогою Євросоюзу для нашого вступу в нього, тому для нас це не тільки підтримка окремих осіб чи вразливих груп, а й питання майбутнього нашої держави. Ухвалення законопроєкту №5488 є життєво важливим кроком, щоб наблизити законодавство України до стандартів ЄС. Це сприятиме інтеграції та зміцненню відданості країни європейським цінностям і політиці.
Законопроєкт №5488 це не про пропаганду певної орієнтації чи гендерної ідентичності, це про надання безпеки представникам вразливих груп, які включають національні меншини, осіб з інвалідністю, ЛҐБТКІ+ людей.
Зараз, як ніколи, нам потрібні люди в середині країни, так і після Перемоги нам будуть необхідні усі можливі людські ресурси. А це включно з представни_цями інших національностей (окрім ворожих для нас росії та Білорусі), людей з інвалідністю та людей різних орієнтацій та гендерних ідентичностей. Адже кожна людина в Україні – це крок до відбудови держави на економічному, соціальному та культурному рівнях. Якщо ми забираємо в людей можливість жити безпечно, одружуватися та виховувати дітей, ми позбавляємо їх бажання залишатися в цій країні.
Нагадаємо, чому прийняття законопроєкту №5488 є критично важливим
Кожен_а з народження має повний набір конституційних прав та обов’язків, незалежно від громадянства, статі, соціального статусу, сексуальної орієнтації чи інших ознак. Проте наразі в Україні відсутні механізми, які гарантують рівні права для всіх, зокрема для ЛҐБТКІ+ громадян_ок.
Прийняття законопроєкту №5488 — це не питання привілеїв, а питання рівності та безпеки. Це закон, що наближає Україну до стандартів ЄС, зміцнює правову систему та захищає фундаментальні права кожного громадянина.